środa, 8 kwietnia 2015

Miej bogatą głowę, czyli 5 sposobów na wzbogacenie swojej osobowości


Jest jedno takie zdanie, które mnie przeraża. W ustach starych i młodych brzmi tak samo strasznie. Na jego dźwięk w mojej głowie powstają smutne, szare wizje stagnacji. Mądrzy ludzie mówią, że jak się nie rozwijasz, to się cofasz. Więc dlaczego (dlaczego?!) tyle osób wokół powtarza te szatańskie słowa:


„Chciałbym nie musieć się już niczego nigdy uczyć”.


Oczywiście słowa czasami się różnią, ale wydźwięk jest zawsze ten sam. O i lubię też wersje „Za stara/stary jestem, żeby się tego nauczyć”. Zawsze mam ochotę zapytać takiej osoby, czy wybrała już sobie trumnę. Bo przecież póki życia póty nadziei i nauczyć się czegoś nowego można mając i ponad 100 lat. Nie ma zamkniętej granicy uczenia się, są tylko zamknięte umysły.


Smutny jest fakt, że gonimy za ajfonami, trendami, domami i autami. To wszystko przeminie, wyjdzie z mody, zepsuje się lub nam się znudzi. Fajnie byłoby wypełnić nasze głowy, tak jak wypełniamy nasze domy. Pomysłami, marzeniami, wspomnieniami.


W naszym mózgu możemy zamknąć prawdziwe bogactwo, które przy odpowiednim zarządzaniu może nam przynieść pieniądze, sławę, przyjaciół, czy po prostu zwykłe spełnienie. Może uczynić z nas świetnego partnera do rozmów. Może otworzyć nam cały świat. Więc nie zamykajmy się tylko w kręgu przedmiotów, a raczej zainwestujmy w siebie.
Już nie wspominam nawet o konsekwencjach pustostanu mózgowego. Tak, w tym kraju żyją ludzie, którzy nie wiedzą ile księżyców ma Ziemia. Pewnie nawet nie wiedzą z czego jest zrobiona kawa, którą kupują w Starbucksie. Dlatego ładnie Cię proszę: nie bądź idiotą i pustakiem. Nieważne ile masz lat – 15 czy 115- zachowaj otwartą głowę i wpuszczaj do niej chętnie nowe rzeczy.
Własnej roboty plakat z moją życiową mantrą. Patrzę na niego pijąc kawę i zbierając motywację. Uwielbiam te kolory. Po prawej widać pół sówki, którą ostatnio wyszydełkowałam, przy okazji ucząc się kilku nowych rzeczy. Bo uczyć się zawsze warto.
Rozmawiaj z ludźmi

Nawet jeśli jesteś introwertykiem jak ja i czasem nic Cię bardziej nie przeraża niż konieczność odezwania się do drugiej istoty ludzkiej. Przezwyciężaj tą barierę. Ludzie to najlepsza kopalnia wiedzy, pomysłów i kontaktów. Szczególnie pozytywni ludzie, dlatego sam szukaj z nimi kontaktu.


Czytaj mądrze

Moda na czytanie wraca, co ma też swoje słabe strony. Uważaj na aktualnie lansowane książki – czasami za dobrą kampanią reklamową stoi literacki gniot. Kilka razy dałam się nabrać, więcej już nie. Czytaj na różne tematy. Książki, artykuły, blogi. Czytaj w innych językach, jeśli tylko je znasz. Czytaj powoli i uważnie. Przeplataj trudną, naukową lekturę z czymś lekkim i przyjemnym. Niech czytanie sprawia Ci radość.


Podróżuj

Wcale nie musisz od razu lecieć do Indii. Polska też ma dużo do zaoferowania, wystarczy się rozejrzeć, poczytać o okolicy. Zdobywaj wiedzę o tym, co widzisz w trakcie podróży. Próbuj lokalnej kuchni, poznawaj mieszkańców i ich zwyczaje. Niech to nie będzie bezrefleksyjne all inclusive, gdzie nie wychodzisz z hotelowego basenu. Zobacz jak żyją ludzie w innym zakątku świata.


Miej swoją pasję

Z pasją jest ten problem, że ludzie mają sporo błędnych przekonań na jej temat. Że to musi być coś wielkiego, że od początku musisz mieć talent do danej rzeczy. Bullshit. Możesz szydełkować, interesować się architekturą drewnianą, modą XIX wieku, rasami chomików, kolarstwem, rozwojem osobistym. Czym Ci się żywnie podoba. I możesz zacząć będąc kompletnie do bani. Umiejętności i wiedza przyjdą z czasem.


Mów TAK


Problem z bezrefleksyjnym mówieniem NIE dotyczy i mnie, ale staram się z tym walczyć. Nie odrzucaj okazji, które podsyła Ci życie. Czy chodzi o imprezę, czy wyjście na ciekawe targi, czy piknik w parku. Oczywiście nie musisz mówić „tak” na wszystko. Jeśli wiesz, że coś nie jest dla Ciebie to odmów. Ale jeśli masz chociaż kilka procent wątpliwości to daj sobie szanse.

I już nigdy nie mów, że nie chcesz się uczyć, bo to uczenie się nowego przenosi Ciebie i Twoje życie poziom wyżej. Tego, co zamkniesz w swojej głowie nikt nie może ukraść, ani zniszczyć. Idź i bądź mądry, człowieku! :)

P.S. Przepraszam, za brak reakcji na komentarze i maile. Mam ostatnio lekki kocioł.

11 komentarzy:

 1. Jestem na TAK:)
  Chcę się uczyć każdego dnia.
  Wkurzają mnie ignoranci, którym nie chce się poznawać innych kultur, zwyczajów, smaków...
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A przecież świat nam daje tyle extra możliwości - aż żal się na nie zamykać i zostać takim właśnie ignorantem!

   Usuń
  2. Tak właśnie przez lata tworzyła się polaczkoość, a My musimy z tego wychodzić :)))))

   Usuń
  3. Co do polaczkowatości, to myślę, że dużo czynników jest winnych, ale teraz to już nie ma co roztrząsać, tylko faktycznie trzeba popracować nad minimalizowaniem wad i eksponowaniem zalet.

   Usuń
 2. Jestem na TAK. Uczyć się, rozmawiać, podróżować, czytać, mieć pasję, rozmawiać. Dodałabym tylko jeszcze ćwicz i zdrowo jedź. Ideał życia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to co opisałaś to dla mnie też życie idealne :)

   Usuń
 3. Zdecydowanie! Nigdy już nie będziemy tak młodzi jak teraz, wiec to właśnie teraz jest najlepszym momentem na naukę! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie człowiek ciekawy świata pozostaje wiecznie młody :) Aczkolwiek masz rację - nie warto tracić czasu :)

   Usuń
 4. "Zawsze mam ochotę zapytać takiej osoby, czy wybrała już sobie trumnę. Bo przecież póki życia póty nadziei i nauczyć się czegoś nowego można mając i ponad 100 lat. Nie ma zamkniętej granicy uczenia się, są tylko zamknięte umysły." Piękne słowa! I ja się ze wszystkim zgadzam, szczególnie pierwszy i ostatni punkt biorę jak najmocniej do siebie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciesze się, że post się spodobał :)

   Usuń
 5. Hej, bardzo się cieszę, że poznałam Twój blog! Dużo tu dobrej energii, jesteś bardzo ciekawą osobą, czym po prostu zarażasz! :)
  Monika

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...